Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Růžový sad na Petříně – doba rozkvětu

V tomto komentovaném fotoblogu se vracíme na Petřín do Růžového sadu v době prvního rozkvětu královny květin. Nyní na vrcholu Petřína kvete přes osm tisíc exemplářů růží, přes šedesát odrůd různých barev, vůní a různých květů.

 

 

Na vrcholu Petřína se rozkládá jedna z menších petřínských zahrad - Růžový sad. Nejdůležitější rostlinou je zde pochopitelně růže a jejich čas právě nastal. Trvalka šanta kočičí (Nepeta x faassenii) má svůj vrchol za sebou a nyní dominují samotné růže. O šantě a době před rozkvětem růží se dočtete ve mém fotoblogu napsaný před měsícem (odkaz najdete pod tímto článkem).

 

 

 

Růže je královna květin a také jako královna je dost rozmazlená. Své o ní věděl i Malý princ, přesto měl svou jedinou růži rád. Mohu jako zahradník potvrdit, že kdo se o růže stará, nemá na růžích ustláno. Ale pokud to s růžemi myslíte doopravdy, a provedete všechny pěstební zásahy, a nepřijde klimatická nebo jiná pohroma, růže se odvděčí obrovskou variabilností květů od počátku června do zámrazu. Asi žádná další rostlina toto nabídnout neumí. A pokud máte těch růží okolo osmi tisíc, je to opravdový zážitek.

 

 

Snad nejkrásnější odrůda 20. století – Gloria Dei.

 

 

Na území města Prahy je Růžový sad největším rozáriem. Do povodně v roce 2002 mu ještě konkurovalo rozárium ve Stromovce. Na jeho místě se při povodni utvořilo jezero o sedmimetrové hloubce, pod vodou byly i koruny kulových javorů, které zde rostly. Rozárium se na tomto místě již neobnoví a místo toho se růžové záhony vysadily okolo budovy Planetária. Zajímavostí je, že Planetárium ve Stromovce a Štefánikova hvězdárna na Petříně patří jedné instituci se zaměřením na výuku a propagaci astronomie a okolo obou budov, které se jinak nacházejí na kilometry od sebe v různých městských částech, jsou vysazené růže. Růžové záhony okolo Planetária ale nemají zdaleka takovou rozlohu, jako růžové záhony na Petříně. Růžový sad má také to štěstí, že se nachází asi 135 metrů nad průměrnou hladinou řeky Vltavy a tak mu hrozí leccos, ale povodně to nejsou.

 

 

Růžový sad na Petříně patří do komplexu petřínských zahrad (vím, že češtináři mě proklejí, ale soukromě používám termín souzahradí), které vystupují jako ostrov zeleně nad neklidnými vodami velkoměstského ruchu hlavního města Prahy. Petřín má blízko k centru i k historickému jádru města a skýtá opravdu mnoho variant pohledů na Prahu. Již mnoho let tvrdím, že kdo neviděl Prahu z Petřína, nebyl v Praze. Většina parků Petřína je veřejná zeleň, tedy vstup je bez jakéhokoliv poplatku (aneb si to platíme v daních). Růžový sad do této veřejné zeleně patří a tak do něj můžete přijít v jakoukoliv denní i roční dobu. Pokud naplánujete návštěvu na polovinu června, neprohloupíte, protože uvidíte kvést pohromadě značné množství růží. I lidé, kteří se o zahradnickou problematiku přímo nezajímají, jsou zde růžemi uchváceni.

 

 

 

Služebně nejmladší růží na Růžovém sadě je sbírková rarita v jediném exempláři. Růže vyšlechtěná v roce 1936 Janem Böhmem Rosa ´Generál Štefánik´ roste jen pár kroků od sochy Rastislava Štefánika a budovy Štefánikovy hvězdárny a byla vysazena letos na jaře.

 

Růže kvetou i u kopie labyrintu z gotické katedrály Notre-Dame v Chartres (více se o ní dozvíte v prvním fogoblogu o Růžovém sadě na Petříně – odkaz pod tímto článkem).

 

 

 

Do Růžového sadu se nejlépe dostanete lanovou dráhou vedoucí z Újezdu na Petřín. Nevím, která jiná lanovka na světě vede přímo do nějakého rozária.

 

 

 

 

Růžové intimnosti:

 

 

Co jest po jméně? Neboť to co růží zvou, i jinak zváno, vonělo by stejně.

William Shakespeare : Romeo a Julie

 

 

Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal. Jsi zodpovědný za svou růži.

Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ

 

 

V království Šípkové Růženky neusnuli. Pouze měli líné zahradníky.

firemní heslo petřínských zahradníků

 

 

Když jsem si bral svou ženu za manželku, slíbil jsem jí, že život se mnou bude procházka růžovým sadem. Co jsem jí neřekl, že to bude s motykou v ruce.

bonmot šéfa petřínských zahradníků

 

 

Nevěř ostnatému drátu, byť by se stokrát tvářil jako stonek růže.

Karel Kryl

 

 

Kdo se o růže stará, ten na růžích ustláno nemá.

bonmot šéfa petřínských zahradníků

 

 

 

Na dalším složeném obrázku je srovnání zimní a rozkvetlé doby. Růže se v zimním období chrání přikopčením a zakrytím chvojím. Chvojí se spotřebuje okolo 8 tun a přiváží se až z jižních Čech. Na začátku roku jej pak ještě petřínští zahradníci doplňují při likvidaci vánoční výzdoby v pražských chrámech. Zde patří poděkování lidem z katedrály sv. Víta, z Lorety a z katedrálního chrámu sv. Vavřince na Petříně, kteří umožňují odvést již nepotřebné chvojí, které ještě do jara pomůže růže ochránit. Právě v této zimě s velice teplým lednem a velice mrazivým únorem to bylo důležité. Poděkování patří také celé generaci žáků zahradnických škol v Mělníku, kteří každoročně v březnu tradičně jezdí provést jarní řez a profesoru Františkovi Smýkalovi, který tuto tradici založil a kterému toto poděkování lze už jen poslat do nebe.

 

Růže se hezky fotí, ale lepší je Růžový sad vidět na vlastní oči. Procházka na Petříně se dá spojit s návštěvou hvězdárny, zrcadlového bludiště, nebo rozhledny. I samotná jízda lanovkou může být atrakcí a z Petřína se dobře chodí na Hradčany, nebo na Malou Stranu. Pokud nestihnete návštěvu v červnu, druhý flór nastává v srpnu. V červenci růže také kvetou, ale s menší intenzitou a po konci srpna již postupně do zámrazu odkvétají. Nejhezčím období růží je ale právě nyní. Pokud tedy můžete přijít, neváhejte.

 

 

Fotografie použité v tomto fotoblogu vznikly výhradně na Růžovém sadě, pouze některé již v minulých letech.

 

 

Související odkazy:

 

1) článek „Růžový sad na Petříně – epocha nepety

2) Růžový sad na Petříně na mapě:

A+B+C – hlavní části Růžového sadu se záhony růží

D – trvalková zahrada Květnice

F – Štefánkova hvězdárna

E – horní + G dolní stanice lanové dráhy na Petříně

H – petřínská rozhledna

I – kaple Božího hrobu

J – zrcadlové bludiště na Petříně

K – labyrint, kopie labyrintu z katedrály v Chartres

 

3) Štefánikova hvězdárna

4) Lanová dráha na Petřín – provozní doba

5) petřínská rozhledna a další informace o Petříně

6) Petřín na Wikipedii

 

 

 

 

Autor: Pavel Míka | sobota 16.6.2012 17:17 | karma článku: 16,27 | přečteno: 3883x
  • Další články autora

Pavel Míka

Jen náznakem - fotomatiné

„Pouhým náznakem“ je opravdu velice hezký námět pro fotografování. Jen mě mrzí, že jsem v hektičnu prázdninových měsíců nenašel dost prostoru, abych vytvořil na toto téma speciální kolekci fotek. Nevadí, i ve svém archivu najdu to, co lze pro dané téma použít.

13.9.2012 v 9:39 | Karma: 17,40 | Přečteno: 1043x | Diskuse| Fotoblogy

Pavel Míka

Otevřený dopis Neilu Amstrongovi

Bylo mi devět let a trávil jsem prázdniny s rodiči u jedné české přehradní nádrže, když jednoho rána přišel můj otec a řekl: „Tak už tam chodí.“ To člověk vaší nohou poprvé vystoupil ze své zemské kolébky a dotkl se jiného vesmírného tělesa. Váš Orel přistál v Moři Klidu a vy jste spolu s přítelem a kolegou Buzzem Aldrinem strávili přes dvě hodiny procházkou v té velkolepé pustině za tónů symfonie Z nového světa od Antonína Dvořáka.

31.8.2012 v 5:55 | Karma: 18,63 | Přečteno: 848x | Diskuse| Ostatní

Pavel Míka

Fermiho hlučná samota - fotomatiné

„Příliš hlučná samota“ – to je zase tedy námět na fotomatiné - říkal jsem si. Koho to napadá a jak se to dá vlastně fotit? Pokud hrabalovsky, tak asi ve sběrných surovinách. Až mě se zeptá někdo na nějaký námět, navrhnu pro legraci Fermiho paradox. A jsem zvědav, jak se s tím kdo vypořádá. Pak jsem se zamyslel a řekl si, že vlastně Fermiho paradox se dá použít i pro právě zvolený námět příliš hlučné samoty. A že to zkusím. Asi se nesejdu s velkým pochopením. Asi nic nevyhraji. Ale to nevadí, nesoutěžím pro výhru. A tak tady máte mou vlastní nehrabalovskou představu opravdu hlučné a opravdu značné Fermiho samoty.

13.8.2012 v 9:59 | Karma: 14,67 | Přečteno: 1023x | Diskuse| Fotoblogy

Pavel Míka

Já blikám, ty blikáš, on nebliká

Již několik let pozoruji, jak se na našich silnicích zvětšuje nešvar nepoužívání směrových světel. Počet neblikajících aut je dnes takový, že se již nemůže jednat jen o sporadické zapomnění. Spíše mám dojem, že mnohdy jde o cílené jednání borců, kteří se nesnižují k něčemu tak pokořujícímu, jako je správné používání směrovek.

26.7.2012 v 15:21 | Karma: 27,68 | Přečteno: 1822x | Diskuse| Ostatní

Pavel Míka

Rudolfovou štolou skrz naskrz

Fotoblog s komentářem o průchodu dodnes fungující technickou památkou z konce 16. století. A to rozhodně nikoliv suchou nohou. Právě dnes uplynulo 419 let od úplného proražení tohoto jedinečného, ale zároveň skrytého a nepřístupného hornického díla. Vy se do něj můžete podívat alespoň zprostředkovaně v tomto fotoblogu.

17.7.2012 v 14:11 | Karma: 24,92 | Přečteno: 6189x | Diskuse| Fotoblogy

Pavel Míka

Já, bloger - fotomatiné

Dovolím si také přispět do fotomatiné svou trochou do mlýna. Jak ale uchopit vyhlášené téma měsíce července „Já, bloger“?

13.7.2012 v 10:11 | Karma: 16,47 | Přečteno: 1034x | Diskuse| Fotoblogy

Pavel Míka

Problém přestupné sekundy a internetový čas společnosti Swatch

Přestupná sekunda, která byla poslední den měsíce června vložena do časové soustavy, způsobila chaos a zhroucení některých serverů. Vkládání přestupných sekund působí také problémy v navigačních systémech a tak již několikrát padl návrh tuto praktiku zrušit. Potřebujeme jí vlastně vůbec? Nebo se dá najít nějaké jiné řešení?

7.7.2012 v 7:07 | Karma: 10,49 | Přečteno: 1219x | Diskuse| Věda

Pavel Míka

Jak se fotí polibek Venuše se Sluncem

Komentovaný fotoblog o přechodu Venuše přes Slunce dne 6.6.2012, do kterého laskavě přispěli také dva další autoři, kteří se mnou fotografovali na místě, které má zcela jistě Genius loci.

13.6.2012 v 4:54 | Karma: 13,25 | Přečteno: 991x | Diskuse| Fotoblogy

Pavel Míka

Otevřený dopis Rayi Bradburymu

Vážený pane! Odešel jste ze svého dlouhého života právě v den vzácného astronomického úkazu, v den přechodu Venuše přes Slunce (v severní Americe úkaz nastal při západu Slunce 5. června 2012). Je to sice jen náhoda, ale téměř jak vystřižená z některých vašich povídek. „Osud si zas jednou přichystal svůj rejstřík náhlých překvapení, příchodů a odchodů“ (citace z povídky Léto s Picassem). Před půl rokem jsem hledal informace o vás na Wikipedii a udivilo mě, že u vašeho jména bylo jen datum narození. Opravdu jsem nepředpokládal, že na konci roku 2011 budete ještě naživu. Potěšilo mě vědomí, že někde na druhé straně této planety ještě dýcháte. Nyní tam již to druhé datum je – 5. června 2012. Bohužel, i když vím, že to druhé datum musí být jednou dopsáno každému z nás. Legendou se ale stát již nemůžete. Vy jste se jí totiž stal dávno před svou vlastní biologickou smrtí.

8.6.2012 v 18:57 | Karma: 14,01 | Přečteno: 804x | Diskuse| Kultura

Pavel Míka

Den, kdy se Venuše líbá se Sluncem

Ve středu 6.6.2012 nad většinou Evropy nevyjde normální Slunce. Pokud se na něj podíváte pozorně, možná uvidíte černý bod. V dalekohledu pak černé kolečko. To planeta Venuše bude právě přecházet přes sluneční kotouč. Tento úkaz je poměrně vzácný a právě tuto středu máme poslední možnost uvidět jej na vlastní oči. Příště se již budou dívat jiní lidé. Bude to v roce 2117.

5.6.2012 v 2:45 | Karma: 16,85 | Přečteno: 1568x | Diskuse| Věda

Pavel Míka

Kurz negativního myšlení od iDnes

Patřil jsem mezi množinu z šesti kilometrů blogerů – je nás prý tolik, že bychom utvořili řadu takto dlouhou – kteří se první červnový večer mohli zúčastnit představení ve Švandově divadle, kam nás blog.iDnes pozval k pětiletému výročí od svého vzniku.

2.6.2012 v 23:47 | Karma: 24,95 | Přečteno: 8962x | Diskuse| Ostatní

Pavel Míka

Otevřený dopis Borisu Rösnerovi

Vážený pane Rösnere! Je to již neuvěřitelných šest let, co jste se odebral hrát na úplně jiná prkna, na úplně jiná jeviště. Bohužel příliš brzy a ke škodě nás všech, kterým vaše herecké umění přinášelo radost. Mně osobně jí přinášelo i proto, že s vámi mám spojenou i s jednou osobní příhodou, kterou jsem ještě za vašeho života mnohokrát vyprávěl přátelům. Vám jsem jí nikdy neměl možnost sdělit. Možná byste jí považoval za pochlebování běžného člověka populárnímu a slávou ověnčenému herci. Dnes už je všechno jinak a tak vám alespoň napíšu, o co tehdy šlo.

31.5.2012 v 11:17 | Karma: 40,23 | Přečteno: 15551x | Diskuse| Kultura

Pavel Míka

Jak jsem spravoval záchod

Život někdy vážně píše neuvěřitelné příhody. A nemusí hned jít o něco světoborného. Jedna pikanterní drobnost se stala tento týden i mě. Ač zručností právě neoplývám, pustil jsem se do malé opravy záchodu.

26.5.2012 v 22:32 | Karma: 15,29 | Přečteno: 1310x | Diskuse| Ostatní

Pavel Míka

Růžový sad na Petříně – epocha nepety

V tomto komentovaném fotoblogu se přesvědčíte, že na Petřín se nemusíte chodit jen líbat pod rozkvetlou třešeň, nebo se jen vodit za ruce (přičemž to každému přeji). Pokud máte chuť zaostřit svůj zrak i na něco dalšího, než jen na svůj protějšek, tak zde najdete spousty dalších možností.

11.5.2012 v 10:16 | Karma: 15,76 | Přečteno: 3472x | Diskuse| Fotoblogy

Pavel Míka

Co to je? Kde to je?

Hádankový fotoblog jedenácti fotografií částí mnohdy notoricky známých památek a budov, které ale možná budete mít problém nakonec poznat. Pod fotografiemi najdete seznam, ze kterého lze vybírat a přiřazovat je k jednotlivým obrázkům.

20.4.2012 v 18:16 | Karma: 19,67 | Přečteno: 3681x | Diskuse| Ostatní

Pavel Míka

Titanic zvaný Evropa

Je tomu právě sto let, co se potopil legendární a ohromný Titanic. Ambiciózní projekt, který šel ke dnu hned při první plavbě. Dnes při vzpomínce na tuto tragédii se musíme ptát, zdali nejsme na podobně ambiciózní lodi, plující pod modrou vlajkou se žlutými hvězdami.

15.4.2012 v 7:20 | Karma: 20,46 | Přečteno: 1484x | Diskuse| Ostatní

Pavel Míka

Jak a kdo určuje datum velikonoční neděle?

Velikonoce jako pohyblivý svátek ustanovil první církevní koncil v roce 325 v městě Nikaia, který přijal pravidla, díky nimž se dá vypočítat velikonoční neděle staletí a tisíciletí dopředu. Podívejme se nyní na tato pravidla a na trochu velikonoční statistky.

7.4.2012 v 23:59 | Karma: 22,28 | Přečteno: 4156x | Diskuse| Ostatní

Pavel Míka

Žabí jaro na kopci uprostřed Prahy

Komentovaný fotoblog o páření ropuch obecných žijících uprostřed Prahy na suchopárném kopci.

2.4.2012 v 14:06 | Karma: 17,76 | Přečteno: 1900x | Diskuse| Fotoblogy

Pavel Míka

Chvalozpěv na tmu

Jsem tmář a jsem na to hrdý. Mám tmu rád, mám rád i noc. Pochopitelně jako protiklad běžného denního světla. I já jsem denní tvor, ale právě proto si uvědomuji, že i tma a noc má svůj veliký význam. Historicky možná mnohem větší, než si vůbec připouštíme.

31.3.2012 v 20:28 | Karma: 6,53 | Přečteno: 735x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Pavel Míka

Kdy vlastně začíná jaro?

Máte také počátek jara spojen s datem 21. března? Tak vězte, že naposledy v našich životech a ve středoevropském časovém pásmu jaro tento den započalo v loňském roce. Znovu se tam vrátí až v roce 2102. I když vlastně, ono to může být i trochu jinak. Ty jarní počátky jsou totiž dva. A pokud vyznáváte pravoslaví, tak dokonce tři.

20.3.2012 v 6:14 | Karma: 18,64 | Přečteno: 4359x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 40
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2841x
Dívám se na tento svět již přes pět desítek let a stále mnohému nerozumím. Bojím se, že už to tak zůstane – a mnohdy díkybohu. Zajímá mě leccos, co se děje v mém nejbližším okolí, tedy v kouli veliké třináct miliard světelných let.