Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ztracená maturitní generace

25. 06. 2012 14:10:19
Až maturanti letošního roku za „iks“ let budou vyprávět svým dětem či vnuků, jak v roce 2012 maturovali, klidně budou moci o sobě říkat, že jsou ztracenou maturitní generací. Že z nich stát, do něhož se narodili, udělal pokusné králíky a že je naprosto nezodpovědně vystavil nedomyšlenému projektu.

Stačí jen číst zprávy a člověk se nestačí divit, co se od studentů, rodičů, učitelů, ředitelů a politiků dozví. Statní maturity se staly fraškou, a pokud bychom je měli hodnotit školními metodami, tak propadly na celé čáře takovým způsobem, že si nezaslouží ani reparát. Možná by to bylo k smíchu, kdyby to negativně neovlivnilo stovky studentů, kteří možná poprvé ztratili důvěru ve státní systém. A nejde jen o ty propadlé premianty ze slohových prací a nejde jen o přehodnocování matematických testů. Jde o všechny studenty, kterým nespravedlivá hodnocení zkomplikovala cestu na další školy, kde by pravděpodobně obstáli. K smíchu také není cena, kterou jsme my všichni – daňový poplatníci – za tento paskvil zaplatili. Vypadá to, že příští maturita už bude jiná a tak maturanti roku 2012 si právem mohou stěžovat na to, že vyžrali to nejhorší, co mohli. Možná, že pan premiér měl začít hodnocení letošní státní maturity upřímnou omluvou všem, kteří jí museli projít.

Školství se vůbec nějak potácí v bludných kruzích. Já osobně vyšel základní školu z devítky, moje o jen pár let mladší manželka z osmičky, náš syn nejspíš vyjde za dva roky z devítky a jeho děti čert ví z čeho. Před několika lety se zrušily školní osnovy a slyšeli jsme, jak je to dobře, že každá škola si bude učit podle svého. Inspirativně, kreativně. Po několika letech se vydávají obrovské prostředky na státní maturity a srovnávací zkoušky, které mají sjednotit úroveň jednotlivých kreativně učících škol. To, co dříve zajišťovaly právě osnovy, teď má nahradit úřednický moloch polykající stamiliony. A ten to dělá blbě a draze, což ani nikoho moc nepřekvapuje, protože to je základní vlastnost státních molochů. Možná kdysi stačilo osnovy jen rozvolnit, aby se do nich dala na třicet procent naroubovat ta kreativita a zbytek by zůstal jako garance jisté úrovně. Rozhodně se neměl tento dlouho fungující a osvědčený princip ze dne na den rozbíjet, ale změny vyžadované dobou se měly stavět právě na něm. Jenže znakem dnešní doby je to, že chybí koncepční kontinuita, která překračuje horizont volebního období. Každá nově zvolená politická reprezentace si chce postavit svůj vlastní vítězný oblouk a boří ten, který stavěli předtím jeho političtí protivníci. To platí všude, nejen v rezortu školství. „Pokrok“ jde tak rychle kupředu, že se nestačí ani uplatnit.

Současný, nevím již kolikátý, ministr školství se dal slyšet, že příští maturita by měla být levnější, jednodušší a lidštější. S tím se dá souhlasit. Zároveň je to přiznání, že letošní maturita byla komplikovaná, drahá a především nelidská. Hodnotit slohové práce téměř strojovým způsobem nejde. Pravděpodobně by u Cermatu letos neuspěl ani Hemingway nebo Saint-Exupéry. Nechat propadnout studenta jen proto, že nedodrží jakýsi školní kánon, který se v běžném životě a praxi stejně nedodržuje, mi přijde dost pochybné. Pokud práce měla jistou úroveň, nápaditost, hlavu a patu, nejsou v ní pravopisné chyby a vyšinutí z větné vazby, možná bych snížil hodnocení o stupeň, ale nenechal bych žáka propadnout. Paradoxně ti maturanti, kteří do své práce dali jistou dávku invence, propadali, protože se nevešli do zadaného tématu. Ti, kteří otrocky odpapouškovali naučenou formu, na tom byli lépe. Podle všeho hodnotitelé neměli dostatek času na přečtení a vlastní hodnocení, což dokazují i pravopisné chyby a překlepy v jejich písemném vyjádření. A důvěru v jejich kvalitu, kterou tak bránil dnes již bývalý ředitel Cermatu Pavel Zelený, u mě podlomilo živé vystoupení na kameru právě Pavla Zeleného, které rozhodně nebylo na výši, jakou bych čekal od člověka řídící organizaci zajišťující průběh státní maturity. Možná, že cestou a řešením pro budoucí slohové práce bude zadání formy blogu. Tomu budou dnešní studenti dobře rozumět a zároveň si ve formě blogu budou moci napsat jakýkoliv útvar, případně útvary kombinovat. Je ale možné, že by většina našich blogů, včetně tohoto článku, také neprošla přes letošní nastavenou laťku.

Bude ještě zajímavé, jak se budou vyvíjet odvolání studentů, které ovšem vyřizuje dosti nepochopitelně zase Cermat, tedy ten kapr, který teď má otevřít stavidla vlastního rybníka. Možná dojde i na žaloby. Asi není možné maturitu zcela anulovat a zopakovat, takhle bychom to letošním maturantům opravdu neměli nechat vyžrat. Měli bychom jim popřát hodně hezké prázdniny, které pro mnohé z nich budou i poslední. Maturitou zkoušky nekončí, přijdou další a ty už bude často známkovat život. Teď jde o to, aby ztracená maturitní generace skončila se ztraceným maturitním ročníkem 2012. Aby letošní stav nepokračoval do dalších let. Třeba až do roku 2018. To by teoreticky mohl maturovat můj syn. Nepřál bych to ani jemu, ani všem dalším dětem, starším či mladším, kteří se snaží dosáhnout na stupeň vzdělání, které se dnes ve své podstatě – možná je to chyba - považuje za základní.

Autor: Pavel Míka | pondělí 25.6.2012 14:10 | karma článku: 6.83 | přečteno: 696x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Hyde park

Pokorná Mirka

Asi přestanu psát blog

Můj článek Politická korektnost versus skutečnost byl přesunut do sekce "Soukromý blog", moje reakce na email adminů do sekce "Hydepark", viz níže. Rozděl a panuj?

23.11.2017 v 12:43 | Karma článku: 9.08 | Přečteno: 180 |

Pokorná Mirka

Politická korektnost a Kodex blogera

Cituji email, který jsem dnes dostala. Po publikování svého blogu Politická korektnost versus skutečnost. Citace je označena uvozovkami a odlišným typem písma. Má reakce následuje.

23.11.2017 v 11:41 | Karma článku: 21.58 | Přečteno: 410 |

Petr Gabriel

Šestnácté výročí události, která dosud nebyla veřejnosti vysvětlena.

Jakýkoliv nedostatek v jejím provedení by vzbudil podezření nezúčastněných civilních vědců, kteří dodnes tápou a vysvětlení hledali u kolegů v Kanadě, protože doma by byli nejen sledováni, ale vystaveni šikaně a možné smrti, jako

15.11.2017 v 22:21 | Karma článku: 10.83 | Přečteno: 1237 | Diskuse

Tomáš Lajkep

Porušení lékařského tajemství

K diskusi ohledně lékařského tajeství a jeho porušení, lze uvést následující: lékařské tajemství má své důvody, ne že je to někde napsáno

11.11.2017 v 14:14 | Karma článku: 7.27 | Přečteno: 371 | Diskuse

Tomáš Lajkep

Zeman zhnovu kandiduje

Vážení čtenáři, dovolte mi abych se Vám předstatvil. V devadesátých letech a později jsem učil lékařskou etiku a byl jem pimářem dětské psyhiatrické nemocnice. Jsem lékař a dělal jsem nějakou dobu i gerentopsychitii a běžnou

6.11.2017 v 13:56 | Karma článku: 15.65 | Přečteno: 392 | Diskuse
Počet článků 48 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2121
Dívám se na tento svět již přes pět desítek let a stále mnohému nerozumím. Bojím se, že už to tak zůstane – a mnohdy díkybohu. Zajímá mě leccos, co se děje v mém nejbližším okolí, tedy v kouli veliké třináct miliard světelných let.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.