Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sekvojovce obrovské v Ratměřicích

Komentovaný fotoblog o největších sekvojovcích na našem území v obci Ratměřice. Jedná se o unikátní stromy původem ze Severní Ameriky, které pokud by rostly na Petříně, tak by se již vedle petřínské rozhledny neztratily.

Sekvojovce v Ratměřicích jsem objevil náhodou. Jezdím podbanickým krajem a Českou Sibiří poměrně často a pravidelně, ale jednou jsem musel kvůli opravě silnice zvolit jinou trasu, která právě vedla přes Ratměřice. Přijížděl jsem od Louňovic pod Blaníkem a najednou jsem si všiml z běžného porostu zřetelně trčících tří korun jehličnatých stromů. Hned jsem poznal, že se nejedná o smrky, jedle, nebo jiné naše běžné jehličnany. Tvarem koruny to spíše připomínalo cypřišovité stromy, ale zase mi neseděla výška (pokud něco takového nepoznáte vy, nic si z toho nedělejte. Jsem profesionální zahradník a tak bych měl umět něco rozpoznat. Alespoň, jak rád sám říkám, mrkev od topolu). Musel jsem řídit auto a tak nebyl čas to řešit, ale při zpáteční cestě jsem se zastavil u vchodu zdi, která ohraničuje park, kde jsem ty zajímavé koruny viděl. Byla zde cedulka s vysvětlení, co to vlastně je. A tak jsem objevil dva nádherné stromy se třemi korunami a od té doby jezdím spíše touto cestou a vodím k nim své kamarády a známé.

A teď i vás, co jste si sem klikli. Berte to ale jen jako námět na výlet, není nad to vidět tyhle stromy na vlastní oči.

 

 

 

Sekvojovec obrovský (Sequoiadendron giganteum) patří mezi nejimpozantnější stromy planety. Mamutí stromy se dožívají věku až 3000 let a nejvyšší jedinci dosahují 100 metrů výšky. Přestože prvenství ve výšce patří sekvoji vždyzelené, sekvojovec obrovský má prvenství v objemu hmoty. Stromy mají nehořlavou kůru, do které dokážou v době požáru napumpovat vodu. Lesní požáry tak snadno přečkají a dokonce jsou pro ně strategicky potřebné. Původní výskyt je v horských oblastech Siera Nevady v Kalifornii, krátce po objevení v roce 1841 se dostala semena tohoto stromu i do Evropy, kde se pěstuje jako okrasný strom.

V Ratměřicích je před 160 lety dal jako třináctileté vysadit hrabě Chotek. Jsou přes 45 metrů vysoké a převyšují tak značně své okolí. Nacházejí se v dendrologicky zajímavém parku u zámečku, který není veřejnosti přístupný. Do parku je ale možné vstoupit a přijít až k oběma obrům s charakteristickým rozšířením kmene v pařezní části. Bohužel jeden jedinec má kmen rozdvojený (zahradníci tomu říkají dvoják) a má tak dva samostatné vrcholy. Dalším růstem kmene se vytváří tlaková vidlice, která jednoho dne tento strom rozlomí. Strom se tak jistě nedožije maximálně možné délky svého života. Jako určité zmírnění tohoto defektu bylo zajištěno vyvázání koruny v různých výškách specializovanými pracovníky (arboristy), ale zcela proces postupného zvyšování tlaku v tlakové vidlici to zabránit pochopitelně nemůže. Přes doporučení stromy opatřit hromosvody, což by u takto vysokých jedinců bylo opravdu prospěšné, se toto opatření pro nedostatek finančních prostředků neprovedlo.

 

 

Ratměřice – obec u jižní hranice Středočeského kraje mezi Voticemi a Louňovicemi pod Blaníkem. Leží v oblasti zvaná Česká Sibiř a na dohled od Velkého a Malého Blaníku. Na návrší mezi Ratměřicemi a Jankovem je mohyla na paměť poslední bitvy třicetileté války s naučnou stezkou a s výhledem na oba Blaníky.

Klikací souřadnice na mapy.cz:

1) Ratměřice, vchod do obory – 49°38'36.667"N, 14°45'22.184"E

2) Ratměřice, sekvojovce obrovští – GPS: 49°38'39.460"N, 14°45'33.839"E

3) Mohyla bitvy u Jankova – GPS: 49°38'49.612"N, 14°44'33.648"E

4) Výhlídka na Ratměřice, Blaníky, sekvojovce – GPS: 49°38'51.978"N, 14°44'42.250"E

S focením těchto sekvojovců to jednoduché není. Nejedná se o solitéry, naopak jsou dnes součástí poměrně hustého porostu, který sice značně převyšují, ale jinak je vyfotit v plné kráse skoro nejde. Když jste u kmenů, tak do běžného objektivu se pochopitelně nevejdou. Mně se to podařilo jen rybím okem. Z dálky vidíte zase jen trčící špičky korun. Přesto stojí za to je uvidět na vlastní oči, sáhnout si na zvláštní kůru a pokusit se jej obejmout.

A nebojte se profesionálních objímačů stromů čerpajících tímto způsobem energii. V těchto stromech je jí fakt hodně, určitě na vás zbude.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Pavel Míka | neděle 29.1.2012 9:55 | karma článku: 26,85 | přečteno: 2524x
  • Další články autora

Pavel Míka

Jen náznakem - fotomatiné

„Pouhým náznakem“ je opravdu velice hezký námět pro fotografování. Jen mě mrzí, že jsem v hektičnu prázdninových měsíců nenašel dost prostoru, abych vytvořil na toto téma speciální kolekci fotek. Nevadí, i ve svém archivu najdu to, co lze pro dané téma použít.

13.9.2012 v 9:39 | Karma: 17,40 | Přečteno: 1043x | Diskuse| Fotoblogy

Pavel Míka

Otevřený dopis Neilu Amstrongovi

Bylo mi devět let a trávil jsem prázdniny s rodiči u jedné české přehradní nádrže, když jednoho rána přišel můj otec a řekl: „Tak už tam chodí.“ To člověk vaší nohou poprvé vystoupil ze své zemské kolébky a dotkl se jiného vesmírného tělesa. Váš Orel přistál v Moři Klidu a vy jste spolu s přítelem a kolegou Buzzem Aldrinem strávili přes dvě hodiny procházkou v té velkolepé pustině za tónů symfonie Z nového světa od Antonína Dvořáka.

31.8.2012 v 5:55 | Karma: 18,63 | Přečteno: 848x | Diskuse| Ostatní

Pavel Míka

Fermiho hlučná samota - fotomatiné

„Příliš hlučná samota“ – to je zase tedy námět na fotomatiné - říkal jsem si. Koho to napadá a jak se to dá vlastně fotit? Pokud hrabalovsky, tak asi ve sběrných surovinách. Až mě se zeptá někdo na nějaký námět, navrhnu pro legraci Fermiho paradox. A jsem zvědav, jak se s tím kdo vypořádá. Pak jsem se zamyslel a řekl si, že vlastně Fermiho paradox se dá použít i pro právě zvolený námět příliš hlučné samoty. A že to zkusím. Asi se nesejdu s velkým pochopením. Asi nic nevyhraji. Ale to nevadí, nesoutěžím pro výhru. A tak tady máte mou vlastní nehrabalovskou představu opravdu hlučné a opravdu značné Fermiho samoty.

13.8.2012 v 9:59 | Karma: 14,67 | Přečteno: 1023x | Diskuse| Fotoblogy

Pavel Míka

Já blikám, ty blikáš, on nebliká

Již několik let pozoruji, jak se na našich silnicích zvětšuje nešvar nepoužívání směrových světel. Počet neblikajících aut je dnes takový, že se již nemůže jednat jen o sporadické zapomnění. Spíše mám dojem, že mnohdy jde o cílené jednání borců, kteří se nesnižují k něčemu tak pokořujícímu, jako je správné používání směrovek.

26.7.2012 v 15:21 | Karma: 27,68 | Přečteno: 1822x | Diskuse| Ostatní

Pavel Míka

Rudolfovou štolou skrz naskrz

Fotoblog s komentářem o průchodu dodnes fungující technickou památkou z konce 16. století. A to rozhodně nikoliv suchou nohou. Právě dnes uplynulo 419 let od úplného proražení tohoto jedinečného, ale zároveň skrytého a nepřístupného hornického díla. Vy se do něj můžete podívat alespoň zprostředkovaně v tomto fotoblogu.

17.7.2012 v 14:11 | Karma: 24,92 | Přečteno: 6190x | Diskuse| Fotoblogy
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Co v EU prosadili čeští europoslanci? Nabíječky i Erasmus, připomínají se

28. dubna 2024

Premium V Bruselu a Štrasburku proběhlo v týdnu velké loučení. Ve stávajícím složení se totiž europoslanci...

Děti na Haiti cestou do školy překračují mrtvoly. Misie z USA líčí praktiky gangů

28. dubna 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Co mi vyprávěli po telefonu známí z Haiti, k nimž tam jezdím: školy a obchody se řídí podle toho,...

Zastřelili ho, pomočili a pověsili. Jak vznikla fotka mrtvého Mussoliniho

28. dubna 2024

Seriál Doufal, že uteče a i s milenkou dožije v bezpečí. To by se však víc než dvě dekády nesměl chlubit...

Hamás zveřejnil video Američana a Izraelce unesených v říjnu loňského roku

27. dubna 2024  19:18,  aktualizováno  21:55

Palestinské hnutí Hamás v sobotu zveřejnilo video zachycující dva z rukojmích, které uneslo při...

  • Počet článků 40
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2841x
Dívám se na tento svět již přes pět desítek let a stále mnohému nerozumím. Bojím se, že už to tak zůstane – a mnohdy díkybohu. Zajímá mě leccos, co se děje v mém nejbližším okolí, tedy v kouli veliké třináct miliard světelných let.