Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Otevřený dopis Vincentu van Goghovi

Milý Vincente! Rád bych se tě zeptal na mnoho věcí. Chtěl bych toho vědět tolik, že bych svými otázkami rychle vyčerpal veškerou tvou trpělivost. Chtěl bych se zeptat na ta všechna hvězdná nebe nad cypřiši, na slunečnice ve váze, na jedlíky brambor. Na zvedací mosty přes kanály, na kavárny v Arles. Bylo by toho hodně, ale jestli by mi byla umožněna jen jedna jediná otázka, zeptal bych se, co tenkrát rostlo na tom poli, cos maloval v Saint-Rémy třináct měsíců před svou smrtí. Obraz, který tehdy vznikl, mám moc rád a má pro mě velký osobní význam.

 

Ten obraz dnes visí v Národní galerii v Praze a je znám pod několika názvy. Někdy jako Zelená pšenice, nebo Zelené žito, či Zelené pšeničné pole s cypřišem. Dnes se dává přednost neutrálnímu názvu Zelené obilí. Asi už jen ty víš, co tehdy na tom poli rostlo. Ale ono je to vlastně jedno, budeme mu říkat Zelené obilí. Někde jsem četl, že v tom obraze je klid a mír a tak si myslím, že jsi v té chvíli, kdy obraz vnikal, prožíval klidnější dobu v období své stupňující se nemoci. Možná tě potěší, jak tento tvůj obraz ovlivnil jednoho kluka.

 

 

V českých zemích je Zelené obilí tvůj jediný obraz, který v Národní galerii visí od dvacátých let minulého století. Proto se také často u nás objevuje i jeho reprodukce, které zdobí řadu míst. A právě na jednu reprodukci tohoto obrazu jsem se díval před mnoha lety ve školní lavici někdy v době šesté nebo sedmé třídy. Netušil jsem, že jsi byl autorem a asi by mi tehdy tvé jméno nic neřeklo. Byl jsem normální kluk a tak jsem ani nevěděl, že ten obraz vznikl sedmdesát let před mým narozením. Školní rok se vlekl, po zimě přišlo jaro a já se začal těšit na letní prázdniny. Obraz krajiny s kupovitými letními mraky a žlutým domem byl takovým příslibem léta a branou do prázdnin. Představoval jsem si, že v tom domě jsem na prázdninách, že běhám po tom poli. Netušil jsem, že to není naše česká krajina. Líbil se mi i ten topol, co tam rostl, podobný tomu topolu v našem městském parku, kde jsem jezdil na kole. Později jsem se stal zahradníkem a pochopil jsem, že ten tvůj topol je vlastně cypřiš a ten můj topol v našem parku je sloupovitá forma dubu letního. Pro třináctiletého kluka ale byly všechny sloupovité stromy topoly. S blížícím se koncem školního roku jsem úpěnlivěji a urputněji hleděl na tvůj obraz, s přáním do něj vstoupit a utéct z reality do letního volna a klidu. Nakonec jsem se dočkal i v té realitě a jednoho dne jsem vyběhl ze třídy naposledy, nechaje již nepovšimnutý obraz za svými zády. Také prázdniny utekly, a když začal další školní rok, byl jsem již v jiné třídě a na obraz jsem dávno zapomněl.

Ten se ale několika měsíčním sledováním zákonitě zapsal do mého podvědomí. Když jsem se s ním už jako dospělý po letech setkal – jednalo se o poštovní známku s názvem Zelené obilí – vzpomněl jsem si na svá školní léta. Potom jsem už zjistil, že autorem jsi byl ty, milý Vincente, a že jsi jej maloval v době, kdy ses léčil v Saint-Rémy. Do konce tvého života chyběly již měsíce a týdny, ale v okamžiku relativního klidu jsi zde namaloval nádherné obrazy a krajiny s poli a cypřiši. A tvé hvězdné nebe z jiného obrazu je to, co mě a další uvádí v úžas. Zelené obilí patří možná k méně dramatickým obrazům, ale právě pohoda a klid mě učarovali už jako kluka. O mnoho let později jsem si sám nadělil zvláštní dárek ke svým čtyřicátým pátým narozeninám. Tehdy byla muzejní noc, kdy jsou pražská muzea a galerie zadarmo otevřená i v nočních hodinách. A tehdy jsem těsně před půlnocí stál v Národní galerii před tvým obrazem Zelené obilí. Pak začal nový den, s ním moje narozeniny a já se v té chvíli opět stal tím třináctiletým klukem, který se díval na originál obrazu s touhou do něj vstoupit. Oslavy a dárky mě ten den ještě čekaly, ale tohle byl na dlouhé roky dopředu - a vlastně dodnes zůstal - můj nejlepší narozeninový zážitek.

Jednu reprodukci Zeleného obilí dnes vlastním a visí v mé kanceláři. Tak se zase často a pravidelně na ní dívám. S nostalgií, kdy vzpomínám na své vlastní školní léta. A to jsem ti, Vincente, chtěl napsat, protože možná tě potěší, že i po více než sto letech po své smrti, rozdává té umění radost, naději, touhu a pokoj. Nejspíš tedy to, čeho ty sám jsi na sklonku svého života příliš neměl.

Autor: Pavel Míka | neděle 19.2.2012 18:23 | karma článku: 13,73 | přečteno: 823x
  • Další články autora

Pavel Míka

Jen náznakem - fotomatiné

„Pouhým náznakem“ je opravdu velice hezký námět pro fotografování. Jen mě mrzí, že jsem v hektičnu prázdninových měsíců nenašel dost prostoru, abych vytvořil na toto téma speciální kolekci fotek. Nevadí, i ve svém archivu najdu to, co lze pro dané téma použít.

13.9.2012 v 9:39 | Karma: 17,40 | Přečteno: 1043x | Diskuse| Fotoblogy

Pavel Míka

Otevřený dopis Neilu Amstrongovi

Bylo mi devět let a trávil jsem prázdniny s rodiči u jedné české přehradní nádrže, když jednoho rána přišel můj otec a řekl: „Tak už tam chodí.“ To člověk vaší nohou poprvé vystoupil ze své zemské kolébky a dotkl se jiného vesmírného tělesa. Váš Orel přistál v Moři Klidu a vy jste spolu s přítelem a kolegou Buzzem Aldrinem strávili přes dvě hodiny procházkou v té velkolepé pustině za tónů symfonie Z nového světa od Antonína Dvořáka.

31.8.2012 v 5:55 | Karma: 18,63 | Přečteno: 848x | Diskuse| Ostatní

Pavel Míka

Fermiho hlučná samota - fotomatiné

„Příliš hlučná samota“ – to je zase tedy námět na fotomatiné - říkal jsem si. Koho to napadá a jak se to dá vlastně fotit? Pokud hrabalovsky, tak asi ve sběrných surovinách. Až mě se zeptá někdo na nějaký námět, navrhnu pro legraci Fermiho paradox. A jsem zvědav, jak se s tím kdo vypořádá. Pak jsem se zamyslel a řekl si, že vlastně Fermiho paradox se dá použít i pro právě zvolený námět příliš hlučné samoty. A že to zkusím. Asi se nesejdu s velkým pochopením. Asi nic nevyhraji. Ale to nevadí, nesoutěžím pro výhru. A tak tady máte mou vlastní nehrabalovskou představu opravdu hlučné a opravdu značné Fermiho samoty.

13.8.2012 v 9:59 | Karma: 14,67 | Přečteno: 1023x | Diskuse| Fotoblogy

Pavel Míka

Já blikám, ty blikáš, on nebliká

Již několik let pozoruji, jak se na našich silnicích zvětšuje nešvar nepoužívání směrových světel. Počet neblikajících aut je dnes takový, že se již nemůže jednat jen o sporadické zapomnění. Spíše mám dojem, že mnohdy jde o cílené jednání borců, kteří se nesnižují k něčemu tak pokořujícímu, jako je správné používání směrovek.

26.7.2012 v 15:21 | Karma: 27,68 | Přečteno: 1822x | Diskuse| Ostatní

Pavel Míka

Rudolfovou štolou skrz naskrz

Fotoblog s komentářem o průchodu dodnes fungující technickou památkou z konce 16. století. A to rozhodně nikoliv suchou nohou. Právě dnes uplynulo 419 let od úplného proražení tohoto jedinečného, ale zároveň skrytého a nepřístupného hornického díla. Vy se do něj můžete podívat alespoň zprostředkovaně v tomto fotoblogu.

17.7.2012 v 14:11 | Karma: 24,92 | Přečteno: 6190x | Diskuse| Fotoblogy
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Z Kolumbie pašoval tašku plnou kokainu, v Praze na letišti ho zadrželi celníci

2. května 2024  10:32

Na konci minulého týdne zadrželi celníci na pražském Letišti Václava Havla cizince, který měl ve...

Zřícená dálnice v jižní Číně má již 48 obětí, další pátrání komplikuje počasí

2. května 2024  6:23,  aktualizováno  10:28

Nejméně 48 lidí zemřelo v hornaté oblasti na jihu Číny, kde se ve středu po silných deštích zřítila...

Kyjev na Rusko vyslal drony, balistická raketa v Oděse způsobila požár

2. května 2024  7:20,  aktualizováno  10:24

Sledujeme online Ukrajinské drony v noci na čtvrtek poškodily energetickou infrastrukturu v západoruské Orlovské...

V centru Hradce hořelo podkroví domu, obyvatelé bytů se vrátit nemohou

2. května 2024  10:22

V historickém jádru Hradce Králové vyhořelo podkroví nad dvoupodlažním domem. Když hasiči dorazili,...

  • Počet článků 40
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2841x
Dívám se na tento svět již přes pět desítek let a stále mnohému nerozumím. Bojím se, že už to tak zůstane – a mnohdy díkybohu. Zajímá mě leccos, co se děje v mém nejbližším okolí, tedy v kouli veliké třináct miliard světelných let.