Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O ztracené Ztracené maturitní generaci

V pondělí se mi z blogu ztratil článek „Ztracená maturitní generace“. Tedy nebyl vyvěšen na titulní straně blogu, ač tak měl být. A to se vlastně rovná ztracení. V pondělí více než dvě hodiny po poledni nastaly totiž na stránkách blogu nějaké potíže. Nové články po tuto dobu nepřibývaly, a když se tam pak najednou všechny blogy v tom čase vydané do titulní strany nasypaly, tak ten můj mezi nimi nepochopitelně chyběl. Prostě propadl, jako cermaťácká státní maturita a mnozí studenti při ní ze slohu. A o tom můj blog právě pojednával. Na mém sokromém blogu článek je, ale nikdo jej prakticky nečte, protože o něm nikdo neví. Za dva dny má asi 40 přístupů a z toho bude tak deset mých vlastních. Napsal jsem už větší hlouposti a měly lepší úspěšnost a tak chci svému článku dát šanci na reparát. I propadlí studenti tu šanci mají. Jen už nikdy nikdy nikdy nedám do názvu slovo odvozené od slova ztráta, ztracený, ztratit se. Pak mně snad virtuální tiskařští šotci dají pokoj a nebudou házet mé články do nějaké digitální Macochy. Pokud tedy po tomto úvodu máte ještě zájem přečíst si původní článek, tak laskavě zostřete svůj zrak na řádky níže. Děkuji. PM.

 

Ztracená maturitní generace

 

Až maturanti letošního roku za „iks“ let budou vyprávět svým dětem či vnuků, jak v roce 2012 maturovali, klidně budou moci o sobě říkat, že jsou ztracenou maturitní generací. Že z nich stát, do něhož se narodili, udělal pokusné králíky a že je naprosto nezodpovědně vystavil nedomyšlenému projektu.

Stačí jen číst zprávy a člověk se nestačí divit, co se od studentů, rodičů, učitelů, ředitelů a politiků dozví. Statní maturity se staly fraškou, a pokud bychom je měli hodnotit školními metodami, tak propadly na celé čáře takovým způsobem, že si nezaslouží ani reparát. Možná by to bylo k smíchu, kdyby to negativně neovlivnilo stovky studentů, kteří možná poprvé ztratili důvěru ve státní systém. A nejde jen o ty propadlé premianty ze slohových prací a nejde jen o přehodnocování matematických testů. Jde o všechny studenty, kterým nespravedlivá hodnocení zkomplikovala cestu na další školy, kde by pravděpodobně obstáli. K smíchu také není cena, kterou jsme my všichni – daňový poplatníci – za tento paskvil zaplatili. Vypadá to, že příští maturita už bude jiná a tak maturanti roku 2012 si právem mohou stěžovat na to, že vyžrali to nejhorší, co mohli. Možná, že pan premiér měl začít hodnocení letošní státní maturity upřímnou omluvou všem, kteří jí museli projít.

Školství se vůbec nějak potácí v bludných kruzích. Já osobně vyšel základní školu z devítky, moje o jen pár let mladší manželka z osmičky, náš syn nejspíš vyjde za dva roky z devítky a jeho děti čert ví z čeho. Před několika lety se zrušily školní osnovy a slyšeli jsme, jak je to dobře, že každá škola si bude učit podle svého. Inspirativně, kreativně. Po několika letech se vydávají obrovské prostředky na státní maturity a srovnávací zkoušky, které mají sjednotit úroveň jednotlivých kreativně učících škol. To, co dříve zajišťovaly právě osnovy, teď má nahradit úřednický moloch polykající stamiliony. A ten to dělá blbě a draze, což ani nikoho moc nepřekvapuje, protože to je základní vlastnost státních molochů. Možná kdysi stačilo osnovy jen rozvolnit, aby se do nich dala na třicet procent naroubovat ta kreativita a zbytek by zůstal jako garance jisté úrovně. Rozhodně se neměl tento dlouho fungující a osvědčený princip ze dne na den rozbíjet, ale změny vyžadované dobou se měly stavět právě na něm. Jenže znakem dnešní doby je to, že chybí koncepční kontinuita, která překračuje horizont volebního období. Každá nově zvolená politická reprezentace si chce postavit svůj vlastní vítězný oblouk a boří ten, který stavěli předtím jeho političtí protivníci. To platí všude, nejen v rezortu školství. „Pokrok“ jde tak rychle kupředu, že se nestačí ani uplatnit.

Současný, nevím již kolikátý, ministr školství se dal slyšet, že příští maturita by měla být levnější, jednodušší a lidštější. S tím se dá souhlasit. Zároveň je to přiznání, že letošní maturita byla komplikovaná, drahá a především nelidská. Hodnotit slohové práce téměř strojovým způsobem nejde. Pravděpodobně by u Cermatu letos neuspěl ani Hemingway nebo Saint-Exupéry. Nechat propadnout studenta jen proto, že nedodrží jakýsi školní kánon, který se v běžném životě a praxi stejně nedodržuje, mi přijde dost pochybné. Pokud práce měla jistou úroveň, nápaditost, hlavu a patu, nejsou v ní pravopisné chyby a vyšinutí z větné vazby, možná bych snížil hodnocení o stupeň, ale nenechal bych žáka propadnout. Paradoxně ti maturanti, kteří do své práce dali jistou dávku invence, propadali, protože se nevešli do zadaného tématu. Ti, kteří otrocky odpapouškovali naučenou formu, na tom byli lépe. Podle všeho hodnotitelé neměli dostatek času na přečtení a vlastní hodnocení, což dokazují i pravopisné chyby a překlepy v jejich písemném vyjádření. A důvěru v jejich kvalitu, kterou tak bránil dnes již bývalý ředitel Cermatu Pavel Zelený, u mě podlomilo živé vystoupení na kameru právě Pavla Zeleného, které rozhodně nebylo na výši, jakou bych čekal od člověka řídící organizaci zajišťující průběh státní maturity. Možná, že cestou a řešením pro budoucí slohové práce bude zadání formy blogu. Tomu budou dnešní studenti dobře rozumět a zároveň si ve formě blogu budou moci napsat jakýkoliv útvar, případně útvary kombinovat. Je ale možné, že by většina našich blogů, včetně tohoto článku, také neprošla přes letošní nastavenou laťku.

Bude ještě zajímavé, jak se budou vyvíjet odvolání studentů, které ovšem vyřizuje dosti nepochopitelně zase Cermat, tedy ten kapr, který teď má otevřít stavidla vlastního rybníka. Možná dojde i na žaloby. Asi není možné maturitu zcela anulovat a zopakovat, takhle bychom to letošním maturantům opravdu neměli nechat vyžrat. Měli bychom jim popřát hodně hezké prázdniny, které pro mnohé z nich budou i poslední. Maturitou zkoušky nekončí, přijdou další a ty už bude často známkovat život. Teď jde o to, aby ztracená maturitní generace skončila se ztraceným maturitním ročníkem 2012. Aby letošní stav nepokračoval do dalších let. Třeba až do roku 2018. To by teoreticky mohl maturovat můj syn. Nepřál bych to ani jemu, ani všem dalším dětem, starším či mladším, kteří se snaží dosáhnout na stupeň vzdělání, které se dnes ve své podstatě – možná je to chyba - považuje za základní.

 


 

Autor: Pavel Míka | středa 27.6.2012 14:10 | karma článku: 13,56 | přečteno: 1047x
  • Další články autora

Pavel Míka

Jen náznakem - fotomatiné

„Pouhým náznakem“ je opravdu velice hezký námět pro fotografování. Jen mě mrzí, že jsem v hektičnu prázdninových měsíců nenašel dost prostoru, abych vytvořil na toto téma speciální kolekci fotek. Nevadí, i ve svém archivu najdu to, co lze pro dané téma použít.

13.9.2012 v 9:39 | Karma: 17,40 | Přečteno: 1043x | Diskuse| Fotoblogy

Pavel Míka

Otevřený dopis Neilu Amstrongovi

Bylo mi devět let a trávil jsem prázdniny s rodiči u jedné české přehradní nádrže, když jednoho rána přišel můj otec a řekl: „Tak už tam chodí.“ To člověk vaší nohou poprvé vystoupil ze své zemské kolébky a dotkl se jiného vesmírného tělesa. Váš Orel přistál v Moři Klidu a vy jste spolu s přítelem a kolegou Buzzem Aldrinem strávili přes dvě hodiny procházkou v té velkolepé pustině za tónů symfonie Z nového světa od Antonína Dvořáka.

31.8.2012 v 5:55 | Karma: 18,63 | Přečteno: 848x | Diskuse| Ostatní

Pavel Míka

Fermiho hlučná samota - fotomatiné

„Příliš hlučná samota“ – to je zase tedy námět na fotomatiné - říkal jsem si. Koho to napadá a jak se to dá vlastně fotit? Pokud hrabalovsky, tak asi ve sběrných surovinách. Až mě se zeptá někdo na nějaký námět, navrhnu pro legraci Fermiho paradox. A jsem zvědav, jak se s tím kdo vypořádá. Pak jsem se zamyslel a řekl si, že vlastně Fermiho paradox se dá použít i pro právě zvolený námět příliš hlučné samoty. A že to zkusím. Asi se nesejdu s velkým pochopením. Asi nic nevyhraji. Ale to nevadí, nesoutěžím pro výhru. A tak tady máte mou vlastní nehrabalovskou představu opravdu hlučné a opravdu značné Fermiho samoty.

13.8.2012 v 9:59 | Karma: 14,67 | Přečteno: 1023x | Diskuse| Fotoblogy

Pavel Míka

Já blikám, ty blikáš, on nebliká

Již několik let pozoruji, jak se na našich silnicích zvětšuje nešvar nepoužívání směrových světel. Počet neblikajících aut je dnes takový, že se již nemůže jednat jen o sporadické zapomnění. Spíše mám dojem, že mnohdy jde o cílené jednání borců, kteří se nesnižují k něčemu tak pokořujícímu, jako je správné používání směrovek.

26.7.2012 v 15:21 | Karma: 27,68 | Přečteno: 1822x | Diskuse| Ostatní

Pavel Míka

Rudolfovou štolou skrz naskrz

Fotoblog s komentářem o průchodu dodnes fungující technickou památkou z konce 16. století. A to rozhodně nikoliv suchou nohou. Právě dnes uplynulo 419 let od úplného proražení tohoto jedinečného, ale zároveň skrytého a nepřístupného hornického díla. Vy se do něj můžete podívat alespoň zprostředkovaně v tomto fotoblogu.

17.7.2012 v 14:11 | Karma: 24,92 | Přečteno: 6189x | Diskuse| Fotoblogy

Pavel Míka

Já, bloger - fotomatiné

Dovolím si také přispět do fotomatiné svou trochou do mlýna. Jak ale uchopit vyhlášené téma měsíce července „Já, bloger“?

13.7.2012 v 10:11 | Karma: 16,47 | Přečteno: 1034x | Diskuse| Fotoblogy

Pavel Míka

Problém přestupné sekundy a internetový čas společnosti Swatch

Přestupná sekunda, která byla poslední den měsíce června vložena do časové soustavy, způsobila chaos a zhroucení některých serverů. Vkládání přestupných sekund působí také problémy v navigačních systémech a tak již několikrát padl návrh tuto praktiku zrušit. Potřebujeme jí vlastně vůbec? Nebo se dá najít nějaké jiné řešení?

7.7.2012 v 7:07 | Karma: 10,49 | Přečteno: 1219x | Diskuse| Věda

Pavel Míka

Růžový sad na Petříně – doba rozkvětu

V tomto komentovaném fotoblogu se vracíme na Petřín do Růžového sadu v době prvního rozkvětu královny květin. Nyní na vrcholu Petřína kvete přes osm tisíc exemplářů růží, přes šedesát odrůd různých barev, vůní a různých květů.

16.6.2012 v 17:17 | Karma: 16,27 | Přečteno: 3884x | Diskuse| Fotoblogy

Pavel Míka

Jak se fotí polibek Venuše se Sluncem

Komentovaný fotoblog o přechodu Venuše přes Slunce dne 6.6.2012, do kterého laskavě přispěli také dva další autoři, kteří se mnou fotografovali na místě, které má zcela jistě Genius loci.

13.6.2012 v 4:54 | Karma: 13,25 | Přečteno: 991x | Diskuse| Fotoblogy

Pavel Míka

Otevřený dopis Rayi Bradburymu

Vážený pane! Odešel jste ze svého dlouhého života právě v den vzácného astronomického úkazu, v den přechodu Venuše přes Slunce (v severní Americe úkaz nastal při západu Slunce 5. června 2012). Je to sice jen náhoda, ale téměř jak vystřižená z některých vašich povídek. „Osud si zas jednou přichystal svůj rejstřík náhlých překvapení, příchodů a odchodů“ (citace z povídky Léto s Picassem). Před půl rokem jsem hledal informace o vás na Wikipedii a udivilo mě, že u vašeho jména bylo jen datum narození. Opravdu jsem nepředpokládal, že na konci roku 2011 budete ještě naživu. Potěšilo mě vědomí, že někde na druhé straně této planety ještě dýcháte. Nyní tam již to druhé datum je – 5. června 2012. Bohužel, i když vím, že to druhé datum musí být jednou dopsáno každému z nás. Legendou se ale stát již nemůžete. Vy jste se jí totiž stal dávno před svou vlastní biologickou smrtí.

8.6.2012 v 18:57 | Karma: 14,01 | Přečteno: 804x | Diskuse| Kultura

Pavel Míka

Den, kdy se Venuše líbá se Sluncem

Ve středu 6.6.2012 nad většinou Evropy nevyjde normální Slunce. Pokud se na něj podíváte pozorně, možná uvidíte černý bod. V dalekohledu pak černé kolečko. To planeta Venuše bude právě přecházet přes sluneční kotouč. Tento úkaz je poměrně vzácný a právě tuto středu máme poslední možnost uvidět jej na vlastní oči. Příště se již budou dívat jiní lidé. Bude to v roce 2117.

5.6.2012 v 2:45 | Karma: 16,85 | Přečteno: 1568x | Diskuse| Věda

Pavel Míka

Kurz negativního myšlení od iDnes

Patřil jsem mezi množinu z šesti kilometrů blogerů – je nás prý tolik, že bychom utvořili řadu takto dlouhou – kteří se první červnový večer mohli zúčastnit představení ve Švandově divadle, kam nás blog.iDnes pozval k pětiletému výročí od svého vzniku.

2.6.2012 v 23:47 | Karma: 24,95 | Přečteno: 8962x | Diskuse| Ostatní

Pavel Míka

Otevřený dopis Borisu Rösnerovi

Vážený pane Rösnere! Je to již neuvěřitelných šest let, co jste se odebral hrát na úplně jiná prkna, na úplně jiná jeviště. Bohužel příliš brzy a ke škodě nás všech, kterým vaše herecké umění přinášelo radost. Mně osobně jí přinášelo i proto, že s vámi mám spojenou i s jednou osobní příhodou, kterou jsem ještě za vašeho života mnohokrát vyprávěl přátelům. Vám jsem jí nikdy neměl možnost sdělit. Možná byste jí považoval za pochlebování běžného člověka populárnímu a slávou ověnčenému herci. Dnes už je všechno jinak a tak vám alespoň napíšu, o co tehdy šlo.

31.5.2012 v 11:17 | Karma: 40,23 | Přečteno: 15551x | Diskuse| Kultura

Pavel Míka

Jak jsem spravoval záchod

Život někdy vážně píše neuvěřitelné příhody. A nemusí hned jít o něco světoborného. Jedna pikanterní drobnost se stala tento týden i mě. Ač zručností právě neoplývám, pustil jsem se do malé opravy záchodu.

26.5.2012 v 22:32 | Karma: 15,29 | Přečteno: 1310x | Diskuse| Ostatní

Pavel Míka

Růžový sad na Petříně – epocha nepety

V tomto komentovaném fotoblogu se přesvědčíte, že na Petřín se nemusíte chodit jen líbat pod rozkvetlou třešeň, nebo se jen vodit za ruce (přičemž to každému přeji). Pokud máte chuť zaostřit svůj zrak i na něco dalšího, než jen na svůj protějšek, tak zde najdete spousty dalších možností.

11.5.2012 v 10:16 | Karma: 15,76 | Přečteno: 3472x | Diskuse| Fotoblogy

Pavel Míka

Co to je? Kde to je?

Hádankový fotoblog jedenácti fotografií částí mnohdy notoricky známých památek a budov, které ale možná budete mít problém nakonec poznat. Pod fotografiemi najdete seznam, ze kterého lze vybírat a přiřazovat je k jednotlivým obrázkům.

20.4.2012 v 18:16 | Karma: 19,67 | Přečteno: 3681x | Diskuse| Ostatní

Pavel Míka

Titanic zvaný Evropa

Je tomu právě sto let, co se potopil legendární a ohromný Titanic. Ambiciózní projekt, který šel ke dnu hned při první plavbě. Dnes při vzpomínce na tuto tragédii se musíme ptát, zdali nejsme na podobně ambiciózní lodi, plující pod modrou vlajkou se žlutými hvězdami.

15.4.2012 v 7:20 | Karma: 20,46 | Přečteno: 1484x | Diskuse| Ostatní

Pavel Míka

Jak a kdo určuje datum velikonoční neděle?

Velikonoce jako pohyblivý svátek ustanovil první církevní koncil v roce 325 v městě Nikaia, který přijal pravidla, díky nimž se dá vypočítat velikonoční neděle staletí a tisíciletí dopředu. Podívejme se nyní na tato pravidla a na trochu velikonoční statistky.

7.4.2012 v 23:59 | Karma: 22,28 | Přečteno: 4156x | Diskuse| Ostatní

Pavel Míka

Žabí jaro na kopci uprostřed Prahy

Komentovaný fotoblog o páření ropuch obecných žijících uprostřed Prahy na suchopárném kopci.

2.4.2012 v 14:06 | Karma: 17,76 | Přečteno: 1900x | Diskuse| Fotoblogy

Pavel Míka

Chvalozpěv na tmu

Jsem tmář a jsem na to hrdý. Mám tmu rád, mám rád i noc. Pochopitelně jako protiklad běžného denního světla. I já jsem denní tvor, ale právě proto si uvědomuji, že i tma a noc má svůj veliký význam. Historicky možná mnohem větší, než si vůbec připouštíme.

31.3.2012 v 20:28 | Karma: 6,53 | Přečteno: 735x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Počet článků 40
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2841x
Dívám se na tento svět již přes pět desítek let a stále mnohému nerozumím. Bojím se, že už to tak zůstane – a mnohdy díkybohu. Zajímá mě leccos, co se děje v mém nejbližším okolí, tedy v kouli veliké třináct miliard světelných let.